Świątynia Opatrzności Bożej


Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie jest uważana za jedną z najważniejszych budowli rzymskokatolickich ostatnich trzech wieków w Polsce. Historia Świątyni Opatrzności Bożej sięga ponad 200 lat i związana jest z uchwaleniem pierwszej polskiej Konstytucji 3 maja 1791 roku. Dwa dni po uchwaleniu Konstytucji, posłowie przyjęli uchwałę zatwierdzającą budowę świątyni jako wotum. Jednak burzliwa historia Polski sprawiła, że wojny, rozbiory polityczne i silny sprzeciw władz komunistycznych sprawiły, że budowa była odkładana z roku na rok.
225 lat od pierwotnego ślubowania, 11 listopada 2016 roku, w Święto Niepodległości Polski, Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie została wreszcie zainaugurowana oficjalną uroczystością z udziałem kilku tysięcy osób, w tym najważniejszych przedstawicieli duchowieństwa, władz państwowych i samorządowych. Świątynia, witana jako "wyraz wdzięczności narodu wobec Boga za dar wolności", jest obecnie najważniejszym religijno-narodowym symbolem Polski. Składa się z trzech odrębnych elementów: kościoła Opatrzności Bożej, muzeum, poświęconego papieżowi Janowi Pawłowi II i kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu oraz Panteonu Wielkich Polaków, podziemnego miejsca pochówku, w którym znajduje się również replika grobu papieża Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra.
Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)

Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie jest uważana za jedną z najważniejszych budowli rzymskokatolickich ostatnich trzech wieków w Polsce. Historia Świątyni Opatrzności Bożej sięga ponad 200 lat i związana jest z uchwaleniem pierwszej polskiej Konstytucji 3 maja 1791 roku. Dwa dni po uchwaleniu Konstytucji, posłowie przyjęli uchwałę zatwierdzającą budowę świątyni jako wotum. Jednak burzliwa historia Polski (wojny, rozbiory i silny sprzeciw władz komunistycznych) sprawiła, że budowa była odkładana z roku na rok.

225 lat od pierwotnego ślubowania, 11 listopada 2016 roku, w Święto Niepodległości Polski, Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie została wreszcie zainaugurowana oficjalną uroczystością z udziałem kilku tysięcy osób, w tym najważniejszych przedstawicieli duchowieństwa, władz państwowych i samorządowych. Świątynia, witana jako "wyraz wdzięczności narodu wobec Boga za dar wolności", jest obecnie najważniejszym religijno-narodowym symbolem Polski. Składa się z trzech odrębnych elementów: kościoła Opatrzności Bożej, muzeum poświęconego papieżowi Janowi Pawłowi II i kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu oraz Panteonu Wielkich Polaków - podziemnego miejsca pochówku.

Oparty na planie krzyża greckiego, z kwadratową bryłą centralną i czterema ramionami o równej długości, kościół ma wysokość 75 m i średnicę 68 m. Posiada cztery bramy wejściowe. Jego główny obszar bazowy 84x84m jest zdominowany przez centralną kopułę, podtrzymywaną przez masywne pylony. W jej wnętrzu 26 kolumn ułożonych w okrąg tworzy nawę kościoła. Przyjęte przełomowe rozwiązania akustyczne dadzą możliwość organizacji wydarzeń kulturalnych na najwyższym poziomie z udziałem światowej klasy muzyków. Prawdziwa sala koncertowa o wysokich parametrach akustycznych, porównywalnych z londyńskim Royal Albert Hall. W kościele mogą odbywać się koncerty oratoriów, kolęd i pieśni patriotycznych, mieszcząc jednocześnie do 3 tys. osób.

Do oficjalnej inauguracji kościoła potrzebny był nowy system oświetlenia wewnętrznego, aby uwydatnić piękne kolumny nawy głównej zarówno podczas tej ceremonii otwarcia, jak i podczas przyszłych wydarzeń. Na podstawie projektu oświetlenia przygotowaną przez naszą firmę, LEDowe oprawy oświetleniowe zostały zainstalowana u podstawy 26 łukowych kolumn kościoła, aby podkreślić je od dołu do góry pięknymi promieniami kolorowego światła. Aby osiągnąć wymagane różne rozproszenie światła po trzech stronach pylonów, nasi projektanci wybrali oprawy oświetleniowe o różnej emisji światła. Dla przedniej części kolumn wymagany był wąski promień o długim rzucie, aby podkreślić je aż do ich górnej części, podczas gdy dla większych boków kolumn preferowano światło stopniowo zanikające.

Wybór padł na urządzenia włoskiej marki Griven - ONYX i PARADE X-48, oba w konfiguracji kolorów RGBW

ONYX RGBW, charakteryzuje się nieporównywalnie funkcjonalną, ultra wąską, ostrą, długą wiązką światła, zdolną do dotarcia do wcześniej niewyobrażalnych odległości z zadziwiającą precyzją i równomiernym rozsyłem światła. ONYX w konfiguracji kolorystycznej RGBW zostały zainstalowane tuż przed każdą z 26 kolumn, natomiast PARADE X-RGBW-48 zostały umieszczone u podstawy dwóch szerszych boków kolumn.

PARADE X-RGBW-48 zapewnia znakomitą wydajność z prawdziwie jednolitym pokryciem kolorów nawet w przypadku bliskich instalacji. Kombinacja 48 diod LED RGBW oferuje niespotykaną dotąd jakość światła białego, jak również szerszą gamę pośrednich odcieni kolorów dla jeszcze szerszego zakresu zastosowań. Stylowy profil PARADE X-RGBW-48 jest uzupełniony przez panel sterowania, który oferuje natychmiastowy i pełny dostęp do wszystkich funkcji cyfrowych.

Informacje o projekcje

Nazwa : Świątynia Opatrzności Bożej
Data : 2016-11
Lokalizacja: Warszawa
Kategoria : Architektura
Tags: Warszawa , iluminacja , Griven , Świątynia Opatrzności Bożej , Wilanów , oświetlenie architektoniczne

  • Udostępnij:  

PODOBNE PROJEKTY

Świątynia Opatrzności Bożej

Świątynia Opatrzności Bożej

Dom prywatny Zakopane

Dom prywatny Zakopane

Strona używa technologii, takich jak pliki cookies do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Chcemy aby prezentowane przez nas treści i reklamy były możliwie najlepiej dopasowane do Twoich preferencji. Jeśli nie blokujesz tych plików, zgadzasz się na ich użycie i zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj - możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmian w ustawieniach przeglądarki oznacza wyrażenie zgody. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Rozumiem