Dom prywatny Zakopane


Zakopane to jedno z najpopularniejszych miast turystycznych na mapie Polski, odwiedzanych zarówno przez Polskich, ale też zagranicznych turystów. Jest to też perła architektoniczna gdzie znaleźć można wiele bardzo ciekawych, oryginalnych budynków i ogrodów wykonanych w góralskim stylu. Jeden z takich prywatnych ogrodów został podświetlony na podstawie naszego projektu.

Na danym terenie znajduje się bardzo doża liczba roślin, w tym drzewa liściasta, iglaste, ale też mniejsze drzewa i krzewy.

 

Projekt składa się z następujących części:

Oświetlenie ścieżek

Do oświetlenia ścieżek użyte zostały świecące słupki zwane polerami. Na terenie posesji znajdowało się wcześniej 13 słupków świetlnych. W celu zachowania jednolitego charakteru nowe pozycje oświetlone zostały za pomocą tego samego typu polera. Nowe polery zainstalowano wzdłuż nie oświetlonych ścieżek oraz przy schodach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa osobom spacerującym na te­renie posesji.

Oświetlenie ogrodu

Do iluminacji zieleni użyto oprawy firmy Xeos z zaadoptowanymi skrzydełkami ograniczającymi olśnienie. Wybór lokalizacji reflektorów miał na celu jak najmniejszą ingerencję w wizualny widok ogrodu w ciągu dnia.

W sumie do oświetlenie roślin wykorzystanych zostało 67 reflektorów 10 W oraz jeden naświetlacz 50 W oświetlający duży klon przy wejściu na teren posesji. Oprawy te zamontowane zostały na kątownikach wbitych w ziemię, tak aby urządzenia znajdowały się ok. 15 cm nad ziemią.

W celu oświetlenia klonu zabudowanego ławką na polanie wykonany został na zmówienie pal drewniany z wyciętymi otworami na górze i na dole. Wielkość otworów została dobrana specjalnie do wielkości użytych opraw. Reflektor o mocy 20 W został zainstalowany na górze do oświetlenie koront drzewa. Mniejsza oprawa 10 W zamontowana od dołu drewnianego pala, świeci w kierunku ziemi oświetlając ławkę.

Sterowanie oświetleniem odbywa się poprzez wyłącznik zmierzchowy. Powoduje on automatyczne zapalenie się reflektorów po zapadnięciu zmroku. O świcie system sam zgasi oprawy.

Zabytkowe wejście na teren posesji jest oświetlone poprzez 3 reflektory 10 W. Dwa z nich zainstalowane są pomiędzy skrajnymi drewnianymi kolumnami. Jeden reflektor zamocowany do drewnianej belki nad wejściem rozświetla sklepienie.

Iluminacja budynku

Do oświetlenia budynku wykorzystano oprawy firmy Egoluce typu Zeppelin. Zostały one wbudowane w specjalne przygotowane drewniane boksy, które zostały zamontowane na fasady budynku. Aby nie psuły widoku dziennego, drewniane obudowy mają taki sam kolor jak fasada. Boksy są wykonane na specjalne zamówienie i dopasowane do wybranej oprawy. Składają się one z trzech sklejonych razem części. Dzięki temu będą posiadają dłuższą trwałość i są bardzie odporne na pęknięcia drewna które będą zatrzymywały się na sklejonych częściach. W sumie wykonanych zostało 15 boksów rozmieszczonych równomiernie wzdłuż fasady.

Informacje o projekcje

Nazwa : Dom prywatny Zakopane
Data : 2015-02
Lokalizacja: Zakopane
Kategoria : Architektura
Tags: architektura , oświetlenie

  • Udostępnij:  

PODOBNE PROJEKTY

Multimedialne Gabloty w CH Złote Tarasy

Multimedialne Gabloty w CH Złote Tarasy

Grupa ITI - Siedziba główna

Grupa ITI - Siedziba główna

Strona używa technologii, takich jak pliki cookies do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Chcemy aby prezentowane przez nas treści i reklamy były możliwie najlepiej dopasowane do Twoich preferencji. Jeśli nie blokujesz tych plików, zgadzasz się na ich użycie i zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj - możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmian w ustawieniach przeglądarki oznacza wyrażenie zgody. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Rozumiem