Opera Śląska - nowe era oświetlenia

  • 2024-01-29
  • produkty / realizacje

Program Funkcjonalno-Użytkowy zakładał początkowo wyposażenie Opery Śląskiej w reflektory halogenowe. Jednak podczas opracowywania projektu wykonawczego udało się przekonać wszystkich do zmian, które poprawiły komfort użytkowania, zmniejszyły koszty eksploatacji i zwiększyły możliwości. Wszystkie ruchome głowy, reflektory profilowe i PC, naświetlacze oraz stroboskopy zostały zrealizowane w technologii LED.

Scena Opery Śląskiej wyposażona została w ruchome głowy Robe T1. Są to zarówno ruchome głowy profilowe jak i Wash z diodą z pięcioma barwami składowymi. Kolejnym elementem są ruchome głowy ClayPaky K-EYE K10, również wyposażone w wielokolorowe źródła światła. Jako reflektory statyczne zastosowano urządzenia Robe T11 Profile, ADB Lexpert Profile, Robe iParfect 150 oraz małe reflektory profilowe Xeos Stager 150.

Zasilaniem dla wszystkich urządzeń są dwie nowoczesne szafy zasilające PXM914 firmy PXM, opracowane we współpracy z firmą ElwoLight. Są to szafy z wymiennymi modułami o różnych mocach i charakterystykach, które mogą pracować zarówno jako źródło dla obwodów regulowanych, jak i nieregulowanych. Oznacza to, że w każdy obwód zasilający w dowolnej lokalizacji można podłączyć zarówno nowoczesne urządzenia z diodowymi źródłami światła i sterować nimi sygnałem DMX, jak i reflektory z halogenowymi źródłami światła i ściemniać je poprzez zwykły dimmer.

Instalacja sterująca została wykonana w sposób hybrydowy, co oznacza, że określone przyłącza na scenie i widowni zostały wyposażone zarówno w gniazda XLR dla sygnału DMX, jak i gniazda RJ45 dla sygnałów sieciowych.

Do sterowania systemem oświetlenia użyto konsolę oświetleniową GrandMa 3 light, którą można podłączyć w dowolnym miejscu na scenie i widowni. Konsola steruje wszystkimi urządzeniami oświetleniowymi efektowymi oraz systemem oświetlenia widowni. Dodatkowo oświetlenie widowni i oświetlenie robocze sceny można aktywować za pomocą paneli dotykowych na scenie i w reżyserce. System ten został zbudowany na urządzeniach firmy Visual Production.

Aktualnie Opera Śląska dysponuje sprzętem oświetlenia sceny najwyższej jakości, który można wykorzystywać w wielu różnych scenariuszach.

Powiązane

Strona używa technologii, takich jak pliki cookies do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Chcemy aby prezentowane przez nas treści i reklamy były możliwie najlepiej dopasowane do Twoich preferencji. Jeśli nie blokujesz tych plików, zgadzasz się na ich użycie i zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj - możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmian w ustawieniach przeglądarki oznacza wyrażenie zgody. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Rozumiem