Wpisany do rejestru zabytków budynek tzw. Starej Kotłowni wchodzący w skład kompleksu dawnej fabryki Ludwika Geyera, stanowi obecnie siedzibę Centralnego Muzeum Włókiennictwa. Budynek ma powierchnię zabudowy 633,08 m2, zostłał wzniesiony ok. 1838 r., znajduje się na brukowanym dziedzińcu wewnętrznym, otoczonym czterema budynkami fabrycznymi...
Jeśli pod nogami wyrasta Wam bawełna, gracie w cymbergaja motkiem wełny, a zza ściany dobiega krzyk znajomych przerażonych eksplozją turbiny napędowej - to znak, że właśnie jesteście w tej zabytkowej, lecz zrewitalizowanej Kotłowni Białej Fabryki Ludwika Geyera w Łodzi.
W wyniku realizacji projektu unijnego kotłownia stała się integralną częścią muzeum i służy do celów ekspozycyjnych (maszyna parowa, selfaktor oraz krosno żakardowe, umieszczone na parterze budynku), informacji multimedialnej o zbiorach muzeum, historii Białej Fabryki przy zastosowaniu najnowszych rozwiązań teletechnicznych. Ekspozycje wzbogacone są o scenografię świetlną, dźwiękową, projekcje interaktywne, elektroniczny przewodnik po zbiorach (infokioski), możliwość interaktywnych, wirtualnych kontaktów pomiędzy widzem, a np. artystą, możliwość prowadzenia gier logicznych w oparciu o historię Łodzi i przemysłu włókienniczego. Pozostała powierzchnia zostanie przeznaczona na pomieszczenia techniczne.
Na parterze budynku dawnej Kotłowni dominują funkcje poznawcze. Gości w budynku wita sam Ludwik Geyer (wcielił się w niego Włodzimierz Twardowski, ceniony aktor Teatru "Pinokio"), a miewa on swe humory. Na parterze poznać można maszynę przygotowującą tkaninę żakardową, maszynę parową, stuletni selfaktor. Wszystko wsparte wizualizacjami i filmami. Rozmieszczone w budynku "info-kioski" - dużych rozmiarów ekrany dotykowe, pozwalają zagłębić się w szczegóły działania konkretnej maszyny.
Dzięki multimediom można poznać tajniki tkaniny, obejrzeć cenne eksponaty ze zbiorów Centralnego Muzeum Włókiennictwa, a także zajrzeć na przykład do pracowni konserwacji tkaniny, która nie jest na co dzień dostępna zwiedzającym.
Piętro Kotłowni pełni rolę sali zabaw. Można tam uczestniczyć (nie tylko wysłuchać) opowieści o tym jak powstaje bawełna, a z niej - tkanina. I to od momentu wyrastania z ziemi.
Na potrzeby projektu dostarczyliśmy następujące urządzenia i systemy:
Za realizację ekspozycji odpowiedzialne było konsorcjum Prolight Sp. z o.o. i Aduma S.A.
Nazwa : Centralne Muzeum Włókiennictwa
Data : 2013-04
Lokalizacja: Łódź
Kategoria : Muzeum
Tags: robin , LED , digitalspot