Teatr Muzyczny w Lublinie

  • 2016-12-30
  • produkty / realizacje / publikacje

Teatr Muzyczny w Lublinie to instytucja, która w ciągu prawie 70 lat swojej działalności na trwałe zapisała się jako miejsce spotkań dla wszystkich, którzy cenią sobie budowanie relacji w przyjaznym i elitarnym otoczeniu.

Początek jego historii sięga jeszcze okresu międzywojennego, jednak jego oficjalną datę powstania należy uznać rok 1947. Historia tego teatru to lata długich bojów o istnienie. Po przejęciu przez władzę komunistyczną jego nazwa została przekształcona na „Państwowa Operetka”. Obecnie obowiązująca „Teatr Muzyczny” obowiązuje od  roku 1977.

Współcześnie Teatr Muzyczny to bardzo dobrze znana i ceniona scena musicalowo - operetkowo – operowa oraz współpraca ze znanymi w Polsce i na świecie śpiewakami operowymi, dyrygentami, reżyserami i scenografami. Bardzo duże znaczenie miał też remont, który przeprowadzono w związku z powstaniem Centrum Spotkania Kultur w 2015.

Inwestycję podzielono na etapy, które w pełni przemyślano, żeby zbudować system, który pod każdym względem będzie w pełni funkcjonalny i bezawaryjny.

Główny nacisk położono na wymianę starych dimmerów analogowych i zwiększenie liczby kanałów. Nowe urządzenia sterowane poprzez sieć Ethernet w uniwersalnym protokole ACN zapewniły nie tylko sterowanie kanałami regulowanymi, ale również łatwiejsze zarządzanie oświetleniem wykorzystywanym w teatrze.

Za pomocą zdalnego dostępu do systemu możliwe jest sprawdzenie prawidłowości działania, odczytać parametry poszczególnych urządzeń oraz systemu, a nawet je zmodyfikować.

Bardzo duże znaczenia ma też zastosowanie modułowej konstrukcji dimmera, która zapewnia szybką wymianę modułu na inny. Daje to możliwość szybkiej podmiany uszkodzonego modułu na inny, zapasowy.

Marcin Nogas – pomysłodawca, projektant, realizator i reżyser światła tak mówi o całym przedsięwzięciu: „Ciekawostką jest, że są przedstawienia, gdzie pracujemy z regulowaniem obwodów pulpitów orkiestry z konsolety oświetleniowej. Gdy potrzebujemy pełny blackout lub zmniejszenie natężenia światła pulpitów, obwód roboczy zamieniamy na obwód regulowany, a pulpity nadal są wpięte w te same gniazda w orkiestronie. Dodatkowo u realizatora światła znajduje się komputer z ekranem dotykowym, na którym są rozmieszczone wszystkie obwody robocze jak i ich grupy skąd włączamy poszczególne obwody, jak i blokujemy kasety by w czasie przedstawienia przypadkowo nikt nie włączył oświetlenia roboczego sceny widowni czy zascenia.”

Teatr doposażono również w dostarczone przez Prolight dodatkowe urządzenia oświetleniowe. Wyróżnić wśród nich należy ruchome głowy Clay Paky QWO, które zrobiło bardzo duże wrażenie na Marcinie, który uznał je za doskonałe głowy teatralne, a zarazem efektowe. „Mogę to powiedzieć z pełną odpowiedzialnością, że urządzenia te mają właściwie same zalety. Duża moc, wspaniałe barwy CMY, niezrównany płynny Frost, filtr CTO, piękne goba, wspaniały zoom i najlepszy dimer jaki widziałem w głowie z żarówką wyładowczą.”

Dodatkowo zamontowane w instalacji listwy Robe Lightning CycFX 8™, jak mówi Marcin „dobrane do wcześniej już posiadanych głów Robin LedWash 600 które już podczas pierwszej większej premiery stały się przebojem” oraz ETC led Lustr + 25/50 „z doskonałym mieszaniem barw i nie gorszym dimerem a używane jako światło przestrzałowe jest po prostu niezastąpione”.

W systemie zastosowano też najbardziej rozpoznawalne na rynku reflektory profilowe ETC S4, które wyróżniają się przede wszystkim bardzo dobrą jakością światła, równomiernością plamy, ale też znakomitą optyką. Zakupiony dla jeszcze lepszych efektów reflektor prowadzący Robert Juliat Alex, wyposażony w oddzielny zewnętrzny dimer z możliwość sterowania DMX kiedy zajdzie taka potrzeba.

Ceniony za wysoką moc światła, w połączeniu z bardzo dobrą optyką pozwalana stworzenie idealnej plamy przy średnich dystansach. Dodatkowo w pełni zamykana przesłona Iris, filtr Frost oraz wygodna kontrola dimmera jedną ręką sprawiają, że jest to model wszechstronny i wygodny w użyciu.

Nie należy jednak zapomnieć też o takich urządzeniach jak Altman Scetra Cyc 100 RGBA, które według opinii Marcina „bezbłędnie i idealnie oddają kolory oświetlanych powierzchni horyzontowych i wyposażone są w doskonały dimmerem”.

Cały system zarządzamy jest przez konsoletę GMA2 Light, , wyposażoną w dodatkowy ekran dotykowy oraz wizulaizer 3D.

Teatr Muzyczny w Lublinie to miejsce, gdzie dokonano dużej rewolucji, nie tylko poprzez remont budynków, ale przede wszystkim dzięki dużej inwestycji w oświetlenie i sterowanie. Zastosowane rozwiązania nie tylko poprawiły jakość wizualną przedstawień, ale też znacznie ułatwiły i przyspieszyły pracę realizatorów.

Strona używa technologii, takich jak pliki cookies do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Chcemy aby prezentowane przez nas treści i reklamy były możliwie najlepiej dopasowane do Twoich preferencji. Jeśli nie blokujesz tych plików, zgadzasz się na ich użycie i zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj - możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmian w ustawieniach przeglądarki oznacza wyrażenie zgody. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Rozumiem