TE™ - Przenośne źródło światła LED

  • 2021-09-24
  • produkty / publikacje

Kiedy w  2019 roku pojawiła się nowa ruchoma głowa marki ROBE lighting - model EspriTE był to początek kolejnej rewolucji, jaka rozpoczęła się na rynku oświetleniowym. Sama charakterystyka tego urządzenia – kompaktowe, uniwersalne urządzenie LED-owe, idealne do zastosowań teatralnych, koncertowych i telewizyjnych sprawia, że ten model z powodzeniem z powodzeniem odnajdzie się na rynku. Jednak to źródło światła, w które je wyposażono zapewnia mu przewagę technologiczną. Robe lighting Transferable Engine (w skrócie: TE) to wymyślone, zaprojektowane i wyprodukowane w fabryce tej marki w Czechach.

Rynek sceniczny coraz mocniej zdominowany jest przez urządzenia oparte na LED-ach, chociaż ten odsetek wciąż nie jest aż tak duży żeby całkowicie zastąpić oprawy oparte na źródłach wyładowczych i halogenowych. Tych klasycznych najczęściej używają teatry i domy kultury – gdzie stanowią stałe elementy wyposażenia. W tych miejscach modernizacja, wymiana oświetlenia odbywa się rzadziej, a wymiana żarówek by odświeżyć pracujące aparaty oświetleniowe jest standardem. Coraz częściej jednak również te miejsca decydują się na kupowano urządzeń z LED-owym źródłem światła. W dłuższej perspektywie stanowią one dużą oszczędność energii, ale również brak dodatkowych efektów cieplnych i znacznie wydłużony czas pracy oprawy bez konieczności wymiany „lampy”. Stosunek żywotności lamp klasycznych z tymi LED-owymi to to pięć do dziesięciu lat. Liczba ta robi niewątpliwie duże wrażenie, jednak już na początku należy zadać sobie pytanie: Co potem? Czy konieczne będzie kupienie zupełnie nowych opraw oświetleniowych, ponieważ źródło przestało świecić? Oczywiście, istnieje możliwość wymiany źródła LED w oprawach, jednak proces ten jest czasochłonny, kosztowny i najczęściej wykonać musi go wyspecjalizowany serwis, a co za tym idzie koszt wymiany może być podobny do kosztu zakupu nowych praw. Tutaj nasuwa się kolejne pytanie, skąd wziąć odpowiednie środki na taką modernizację? Na to pytanie proszę odpowiedzieć sobie we własnym zakresie, jednak właśnie w tym miejscu chciałbym wrócić do wymienionego we wstępie przenośnego źródła LED (TE) od Robe. To rewolucyjne rozwiązanie pozwala na możliwość samodzielnej wymiany źródła światła LED. Tanio, prosto a do tego z możliwością dopasowania charakterystyki źródła do konkretnych potrzeb…

Technologia TE do niedawna dostępna była jedynie w EspriTE, teraz również SpoTE, ForTE i CueTE, a zapewne to nie koniec urządzeń marki Robe lighting z serii TE. Wszystkie modele cechują się wysoką efektywnością i niesamowicie jednolitą plamą światła, ale również ich eksploatacja jest prostsza i tańsza, ponieważ każdy może samodzielnie wymienić „żarówkę LED”, której koszt jest zbliżony do cen lamp wyładowczych.

Pierwszą, dla większości osób, najważniejszą cechą urządzeń opartych na nowym, innowacyjnym źródle ROBE TE jest wydłużona żywotność opraw opartych, na tym rozwiązaniu. Jak podkreśla producent każde urządzenie skonstruowane jest w taki sposób, żeby nie tylko móc pracować na źródle, które otrzymaliśmy podczas zakupu, ale również bez problemu korzystać ze źródeł o większej mocy, które planowane są w przyszłości. Dodatkowo co ważniejsze każdy model rejestruje dane zużycia. Wszystkie zdarzenia zapisywane są w pamięci TE, a każde z nich łatwo można zidentyfikować przez NFC, WEB serwer lub z menu urządzenia. To szczególnie ważna cecha dla firm, które specjalizują się w wynajmie urządzeń oświetleniowych, dzięki czemu w łatwy sposób po każdej realizacji można je zweryfikować. Na szczególną uwagę zasługuje w tym przypadku zastosowanie technologii NFC (Near Field Communication). Wystarczy przyłożyć telefon komórkowy z zainstalowaną aplikacją do urządzenia by odczytać informacje: o numerze seryjnym źródła, przepracowanych godzinach, spadku intensywności oraz sprzęcie, w którym źródło był wcześniej używane…

Inną cechą, która wyróżnia oprawy ze źródłem TE jest mieszanie kolorów. Producent tak zaprojektował TE, że system zmiany kolorów CMY+CTO jest w pewnym sensie jego częścią. Dzięki temu kolory miksują się idealnie, bez jakichkolwiek przebarwień, zarówno w snopie światła jak i na plamie światła… to prawdziwy majstersztyk, który pokochają pasjonaci kolorów!

O prawdziwym wizjonerstwie inżynierów ROBE można wspomnieć przy okazji wcześniej wspomnianej cechy charakteryzującej wszystkie oprawy z technologią TE - możliwości wykorzystania przyszłego rozwoju TE – to cecha ważna, gdyż zakup takiego urządzenia zapewni w przyszłości możliwość korzystania z nowszych technologii, które dziś nie są jeszcze dostępne… to suma doświadczeń i obserwacji inżynierów oraz ciągłego wzrostu efektywności źródeł LED. Urządzenia z TE są tak zaprojektowane by mogły „obsłużyć” o 25% mocniejsze źródła oraz we właściwy sposób „schłodzić” oprawę o 25% bardziej rozgrzaną oprawę… to ukłon w stronę użytkownika, który potwierdza, że warto współpracować z firmą myślącą jego kategoriami… tym bardziej, że każde źródło TE („żarówka LED”)  to 4 lata lub 20.000 godzin gwarancji producenta!

Dostępne urządzenia

EspriTE to pierwsza ruchoma głowa marki ROBE lighting oparta na przenośnym źródle światła. Specjalnie skonstruowana optyka gwarantuje krystalicznie białe, równomierne światło ze strumieniem 27.000 lumenów.. Urządzenie EspriTE jest również bardzo funkcjonalne. Mieszanie kolorów CMY, zmienne CTO, dwa szybkie koła kolorów, po jednym statycznym i ruchomym kole gobo, 6 płaszczyznowa obrotowa pryzma, koło animacji i efekty wielokolorowe sprawiają, że jest to jedno z najbardziej funkcjonalnych rozwiązań na rynku. Szybki moduł ramek profilowych z indywidualnym sterowaniem każdym ostrzem i możliwością obracania o +/- 60 ° dla dodatkowej kontroli zapewniają szybkie, dokładne i łatwe kadrowanie. Urządzenie wyposażono również w takie funkcje: Hot-Spot, system zabezpieczający przed migotaniem w kamerze C-pulse oraz L3 Low Light Linearity czyli 18 bitowy dimmer, który pozwala na super płynne ściemnianie. Urządzenie dostępne w wersji Profile, Fresnel, PC, a nawet Followspot.

SpoTE jest drugim urządzeniem wyposażonym w przenośne źródło światła LED, które swoją premierę miało w grudniu 2020. Kompaktowa, ruchoma głowa zaprojektowana z myślą o dynamicznych efektach i projekcjach, idealna do zastosowań przy małych wydarzeniach, klubach, barach, restauracjach, ale również dzięki zastosowaniu technologii C-pulse ™ przy rejestracji wydarzenia za pomocą kamer HD i UHD, gotowość do pracy w rozdzielczości 8K i 16K  w studiach TV. Urządzenie na źródle TE ™ 70W White LED charakteryzuje się skoncentrowaną wiązką białego światła o strumieniu świetlnym 2.700 lumenów. Dodatkowo SpoTE to urządzenie wyposażone w 16 stopniową soczewkę, z możliwością opcjonalnej wymiany na 24 stopnie, a także 13 filtrów dichroicznych, tarczę gobo z 9 w pełni indeksowanymi, obrotowymi, wymiennymi gobosami, 8-krotny, dwukierunkowy obrotowy pryzmat i 5-stopniowy filtr Frost.

ForTE swoją premierę miało w styczniu 2021, jako kolejne urządzenie z serii TE. Model to mocne, przenośne źródło LED o mocy 1000W. Szeroki zakres zoom 5-55 stopni sprawia, że to idealne rozwiązanie idealnie nadaje się zarówno do oświetlenia punktowego, wąskiego, ale również zalewowego. System mieszania kolorów CMY firmy Robe zapewnia płynne przejścia między kolorami. W połączeniu z dwoma kołami kolorów, filtrem CRI 95 oraz zmiennym CTO od 3.000 - 6.700 K zapewnia Forte całkowitą finezję koloru. Dodatkowo ForTE to dwa w pełni indeksowane, obrotowe koła gobo, dwa pryzmaty 6-ścienne z możliwością układania,  koło animacji i ultraszybka zmotoryzowana przysłona. Dzięki ultra-precyzyjnemu, opatentowanemu systemowi ramek profilowych, z oddzielnym sterowaniem ostrzami z możliwością obrotu w zakresie + - 60 °; Sterowanie PWM Cpulse ™ i bezpośrednie sterowanie Plus / Minus Green dla zastosowań telewizyjnych; Technologia EMS ™ do natychmiastowego zatrzymania i eliminacji histerezy co czyni Forte idealnym urządzeniem do zastosowania z RoboSpot ™; Przyciemnianie L3 ™ (Low Light Linearity) zapewniające niezauważalne zanikanie do czerni.

CueTE to najnowsza ruchoma głowa marki Robe wyposażona w przenośne źródło światła LE (Transferable Engine). Premierę to urządzenie miało w lipcu 2021 roku. Cuete to kompaktowe, mocne urządzenie oświetleniowe oparte na źródle światła TE™ 120W White LED, które pozwala na uzyskanie imponujących 4.200 lumenów. Jest to również kolejny modelem, który dołącza do rodziny urządzeń Robe z przenośnym źródłem światła TE (Transferable Engine). Wyposażony w obiektyw ze stałą wiązką 16-stopniową ma zdalne ustawianie ostrości i można go zmienić na opcjonalne obiektywy 24-stopniowe, aby uzyskać krótszy rzut wiązki.

CueTE to również pakiet efektów dynamicznych zawiera koło kolorów z 13 filtrami dichroicznymi, tarczę gobo z 9 w pełni indeksowanymi, obrotowymi, wymiennymi gobosami, statyczne koło gobo z 6 stałymi gobosami i 4 reduktory wiązki, dwukierunkowy obrotowy pryzmat z ośmioma fasetami i 5-stopniowym filtrem Frost. Mimo małych rozmiarów Robe Cuete może pochwalić się bardzo dużą funkcjonalnością.

Czy wprowadzone przez firmę Robe lighting przenośne źródło światła to prawdziwa rewolucja? Czy lampy LED w najbliższym czasie wyprą oprawy oświetleniowe z tradycyjnymi źródłami światła? Too dwa najważniejsze pytania, z jakimi musi się zmierzyć rynek sceniczny, który powoli wraca po pandemii COVID-19. Jednak zmieniający się rynek po części wynikający między innymi z regulacji Unijnych zmusza do dalszego inwestowania i jednoczesnego poszukiwania nowych rozwiązań, energooszczędnych rozwiązań bazujących na technologiach LED. Warto więc wziąć pod uwagę technologię Przenośnego źródła TE LED od ROBE, która zapewnia bezpieczną inwestycję na długie lata!

 

Najważniejsze korzyści, jakie zapewnia technologii przenośnego źródła LED (TE):

  • Łatwość i dostępność wymiany źródła LED TE
  • Przedłużona żywotność urządzeń ze źródłem TE
  • Zdolność do utrzymania JAKOŚCI światła we wszystkich urządzeniach z TE w czasie całej eksploatacji
  • Lepsze mieszanie KOLORÓW ze względu na unikalną konstrukcję źródła TE
  • Łatwa identyfikowalność TE (przez NFC, WEB serwer lub z Menu urządzenia)
  • Możliwość wykorzystania przyszłego rozwoju TE (urządzenia są tak projektowane by w przyszłości można było użyć bardziej efektywnych LED - zapas na mocy i chłodzeniu)
  • TE oznacza gwarancję producenta na źródło LED 4 lata lub 20.000 godzin

Powiązane

Strona używa technologii, takich jak pliki cookies do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Chcemy aby prezentowane przez nas treści i reklamy były możliwie najlepiej dopasowane do Twoich preferencji. Jeśli nie blokujesz tych plików, zgadzasz się na ich użycie i zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj - możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmian w ustawieniach przeglądarki oznacza wyrażenie zgody. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Rozumiem