Spikie i Spiider podbijają rynek

  • 2017-01-20
  • produkty / publikacje

Robe Lightning to jedna z największych, najbardziej znanych firm na rynku oświetlenia. Takie produkty jak BMFL, Pointe, LEDWash PickePATT czy ruchome głowy z serii DL stały się już niemal kultowe. Obecnie zdecydowana większość liczących się na rynku firm ma w swojej ofercie kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt sztuk urządzeń tego producenta.

Wystarczy się wybrać na koncert, pójść do opery, teatru czy obecnie kościoła. Największe festiwale, wydarzenia sportowe potrzebują oprawy świetlnej, żeby jeszcze bardziej przyciągnąć uwagę widza. Nie ma znaczenia czy jest to mały kameralny koncert, wielka hala operowa, stadion czy sala konferencyjna. Jeśli da się tam zamontować oprawy świetlne, Robe na pewno tam jest.

Nie wierzycie? Tylko w 2016 roku urządzenia te pomagały oświetlić szereg imprez. Na pewno oglądaliście ceremonie otwarcia lub zamknięcia Igrzysk Olimpijskich w Rio, a jeśli nawet nie osobiście, to zdjęcia z tego wydarzenia przez pewien czas pojawiały się wszędzie.

To jednak nie wszystko. Wśród największych wyróżnić należy też takie wydarzenia jak chociażby koncert Eurowizji, oświetlenie na nowo otwartego, odremontowanego rzymskiego Coloseum, MTB World Champs 2016, bardzo dużo koncertów takich gwiazd, jak np. Armin van Buuren, Adele, The Scorpions, Beyoncé i wiele innych, ale też niezliczoną ilość przedstawień teatralnych, oświetlenie obiektów zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, w niemal każdym zakątku świata.

Polska nie jest tu wyjątkiem. Takie realizacje jak Twoja Twarz Brzmi znajomo, The Voice of Poland, Opole 2016, Super opera Carmen, Kantata Flow, Męskie Grania, Open’er Festiwal, czy podczas koncertów Dawida Podsiadło. można by wymienić w nieskończoność. Codziennie gdzieś w Polsce odbywa się wydarzenie, w którym do oświetlania używa się urządzeń prosto z Czech, bo właśnie z tego kraju pochodzi Robe.

Robe jednak ciągle patrzy w przyszłość bo wie, że to co jest najlepszym rozwiązaniem teraz w przyszłości może nie wystarczyć. Rynek się zmienia, klienci wymagają coraz więcej, a więc i firmy muszą ciągle poprawiać swoją ofertę. Na bazie takiego podejścia powstały dwie nowe, mające sporo wspólnych cech, jakże różniące się od siebie ale mające wspólne cechy ruchome głowy Spikie i Spiider.

Pierwszy na rynku pojawił się Spikie. Urządzenie to mały, szybki, kompaktowy LED WashBeam z dodatkowymi efektami.

Nie będziemy się za bardzo rozpisywać nad zaletami tego urządzenia, ponieważ kompletny test tej ruchomej głowy został opublikowany na stronie www.lightschool.pl, która szerszej grupie odbiorców kojarzy się przede wszystkim z szeroką ofertą szkoleń tematycznych i ofertowych. Jak powiedział Mateusz Narożnik, który ten test przeprowadził „Spikie jest urządzeniem, które sprawdzi się w każdej realizacji!”

Jednak, żeby faktycznie dobrze ocenić to urządzenie trzeba je sprawdzić „w warunkach bojowych”. W tym przypadku nie ma z tym większego problemu, ponieważ od kiedy pojawiło się w ofercie Prolight bardzo szybko znalazło grono klientów, którzy chcieli skorzystać z ich usług.

Urządzenie można było oglądać podczas Tańca z Gwiazdami i The Voice of Poland realizowanych przez ATM. Dlaczego zdecydowali się na zakup akurat tych urządzeń i czy sprawdziły się one w ich realizacjach? Jak powiedział nam Menager działu Produkcji w firmie ATM - Wojtek Lampkowski, „pierwsze co skłoniło nas do zakupu Spikie była jakość i wieloletnie doświadczenie, które oferuje firma Robe. To już kolejne urządzenia od tego producenta, które dołączyły do naszej oferty. Poprzednie nigdy nas nie zawiodły, dlatego postanowiliśmy sprawdzić co nowego mogą zaoferować nam akurat te modele. Mieliśmy mniej więcej rozeznanie czego można się po nich spodziewać, jednak chcieliśmy sprawdzić je podczas realizacji. Początkowo zamówiliśmy kilka sztuk na próbę, jednak efekty były więcej niż zadowalające, dlatego znacznie zwiększyliśmy nasz asortyment. Teraz używamy je w każdym z naszych projektów. Najbardziej jesteśmy zadowoleni z uniwersalności zastosowania w sztukach telewizyjnych, ale też z dodatkowych efektów, jak pryzma, które pozwalają uzyskać odpowiedni rezultat w obiektywie kamery.

Kolejną, która do swojej oferty dodała nowa ruchomą głowę Robe jest Transcolor. Z urządzeń tej marki korzystają oni już od dłuższego czasu, a teraz po raz kolejny postawili im zaufać. Jak się prezentują? Zobaczyć mogliście np. na koncercie Dawida Podsiadło w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Podczas tego koncertu wykorzystano zarówno oświetlenie efektowe, jak też klasyczne oświetlenie kątowe. W dużym stopniu wykorzystano też efekt flower. W odróżnieniu od innych urządzeń na rynku pozwala ono na uzyskanie ostrej, skupionej wiązki światła, w każdym kolorze.

Innym koncertem obsługiwanym przez Transcolor, na którym zaświeciły Spikie był występ Martin’a Garrix w krakowskiej Tauron Arenie. 90 pionowo powieszonych na słupach urządzeń stworzyło wielki znak plus, który miał za zadanie utworzyć logo artysty. Udało się znakomicie. Spikie to model idealnie pasujący do tego celu. Ta bardzo mała ruchoma głowa z bardzo dużą mocą, która sprawdzi się w każdych warunkach, a dodatkowo bardzo mocna wiązka beam pozwala na uzyskanie ciekawych efektów.

Najnowsze „dziecko” Robe. Spiider po raz pierwszy pokazała się szerszej publiczności na londyńskich targach Plas’a 2016.

Opisując to urządzenie możemy bazować częściowo na opisie, który przygotował producent i częściowo na efektach wizualnych, jakie mogliśmy zobaczyć sami. Z opisu producenta możemy się dowiedzieć, że to najnowszej generacji LED WashBeam  z bardzo dobrą jakością światła oraz dużą funkcjonalnością. Mało? Nie koniecznie. Filmy jakie pojawiły się w internecie podczas kampanii marketingowej, ale też możliwość zaświecenia tym urządzeniem w Studiu Prolight pozwoliły nam na dokonanie pierwszych spostrzeżeń. Spiider to kompaktowa ruchoma głowa o potężnej mocy światła. Soczewki PC pozwalają na uzyskanie efektu typu Beam, a dodatkowy efekt flower w środkowym oczku, które znamy z Spikie, pozwala na użycie ich w jeszcze szerszym zakresie i zapewnia spójnośc tych dwóch opraw.

Od Plasa minęło już trochę czasu, a że nie lubi on próżni, na polskim rynku pojawiła się też pierwsza firma, która postanowiła poszerzyć swój asortyment o te urządzenia. To mająca swoją siedzibę w Gdyni firma Setlight. Jedną z imprez, na których można było zobaczyć jak świeci to urządzenia był Koncert Muzyki Filmowej, który odbył się w listopadzie w jednej z największych widowiskowo – sportowych hal w Niemczech - Barclaycard Arena w Hamburgu. Urządzenia użyto do świecenia efektowego w kontrze oraz oświetlenie orkiestry na przestrzałach z bardzo dużej odległości. Pierwszymi wrażeniami podzielił się z nami Przemek Wrembel, właściciel firmy. „Spiider to rewelacyjne urządzenia, z wiązką lepszą od standardowych wash’y”.

Kolejną imprezą, gdzie w ostatnim czasie zaświeciły Spiider’y było otwarcie nowej fabryki płytek Tubądzin w Sieradzu. Tym razem zadaniem tych urządzeń było podświetlenie rusztowań, na których występowali artyści, którzy uświetnili tą imprezę. Jak powiedział Przemek „dużą zaletą tego modelu jest wyraźna, piękna smuga światła. Bardzo dobrze efekt ten widoczny jest na zdjęciach i filmach z tych realizacji.”

Jeszcze innym, oczywiście oświetlanym przez Setlight wydarzeniem, w którym mogliśmy podziwiać ruchome głowy Spiider to zorganizowany w Gdańskiej Ergo Arenie koncert popularnych gwiazd lat 90-tych Capitan Jack, Dr Alban, LA Bouche i 2 Unlimited. Ta realizacja idealnie pokazuje uniwersalność i możliwości tego urządzenia. Efekt flower, z jednoczesną stałą wiązką światła, efekt makro, pozwalają na uzyskanie nowych możliwości, które idealnie urozmaicą każdy koncert. Robe Spiider coraz częściej pojawia się na największych koncertach w Polsce, a to dopiero początek jego drogi.

Zdjęcia:Koncert Martin Garrix - Monika Stolarska/Onet

Mirosław Wrembel/Setlight (one są już podpisane)

The Voice of Poland – Łukasz Augustyniak/Prolight

Powiązane

Strona używa technologii, takich jak pliki cookies do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Chcemy aby prezentowane przez nas treści i reklamy były możliwie najlepiej dopasowane do Twoich preferencji. Jeśli nie blokujesz tych plików, zgadzasz się na ich użycie i zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj - możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmian w ustawieniach przeglądarki oznacza wyrażenie zgody. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Rozumiem