Pozdrowienia z Madrytu

 • 2017-02-13
 • wydarzenia / realizacje

Prolight to nie tylko firma, która jako autoryzowany dystrybutor dostarcza wysokiej klasy sprzęt od czołowych międzynarodowych producentów, jak np. Robe Lightning, Claypaky, Rober Juliat, ETC, d3 technologies, Visual Production, Cast Software, Prolyte, High End System, Avolites oraz wiele innych, które znaleźć możecie w niemal każdej polskiej, czy zagranicznej realizacji. To firma, która sama takie realizacje tworzy i nadzoruje. Wystarczy spojrzeć na oświetlony Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, wybrać się do Targów Kielce, zwiedzić Zamek w Malborku lub wybrać się na koncert do Filharmonii w Szczecinie, czy przedstawienie w Teatrze Roma. Lista tych przedsięwzięć jest długa i nie znajdują się na niej jedynie projekty realizowane w Polsce.

Jednym z takich projektów, który już na stałe wpisał się w kalendarz jej prac jest współpraca z mieszczącą się w Madrycie telewizją Telecinco przy tworzeniu programów Grand Hermano i Supervivientes. W realizacji wykorzystano automatyczny system śledzenia światłem obiektów BlackTrax kanadyjskiej firmy Cast Software, którego Prolight jest certyfikowanym dostawcą. Właśnie zakończyła się 3 edycja tych programów, a studio przygotowuje się do kręcenia 4 serii, która również przez Prolight będzie nadzorowana - to świadczy, że system się sprawdził, sprostał wymaganiom producentów, a nasza współpraca przebiega wzorowo.

Co sprawiło, że studio telewizyjne z odległej od nas Hiszpanii wybrał akurat proponowane przez Prolight rozwiązanie?

Wcześniej testowane systemy nie poradziły sobie w ciężkich warunkach studyjnych. Z relacji, jakie przekazano nam po przyjechaniu na miejsce okazało się, że zanim sięgnięto po BlackTrax przetestowano dwa inne rozwiązania. Pierwsze działało perfekcyjnie, w pustym studiu telewizyjnym. Kiedy uruchomiono całą łączność bezprzewodową, ze spider-camem włącznie, wszystko się posypało.

Postanowiono sięgnąć po inne rozwiązanie. Drugi system też początkowo wydawał się idealny. Kiedy prezenter znajdował się ciągle w jednym miejscu, wszystko działało bez zarzutu. Jednak w momencie kiedy zmieniało się jego położenie w osi z, czyli np. chodził po schodach, system nie był w stanie określić dokładnego położenie osoby w przestrzeni.

Finalne rozwiązanie dostarczyła firma Prolight we współpracy z działającą na rynku hiszpańskim firmą Cinelux. Wymyślone i wyprodukowany przez Cast Soft system nie miał problemu, żeby sprostać wyzwaniu. Pomysłodawcą wykorzystania systemów był Arquero director od photography Mediaset, który postanowił, że to właśnie system BlackTrax będzie odpowiednim narzędziem, które zostanie wykorzystane w programie Gran Hermano.

Co sprawia, że jest to najlepsze, dostępne na rynku rozwiązanie przy tego rodzaju realizacjach? Jak wyjaśnił nam Krzysztof Grabowski z firmy Prolight, który wespół odpowiada z ramienia firmy za tą realizację „system BlackTrax lokalizuje znaczniki widoczne w paśmie podczerwieni za pomocą specjalnych kamer. Następnie wykorzystuje tą informację do sterowania oprawami oświetleniowymi, które wcześniej skalibrowaliśmy do poruszania się w przestrzeni 3D kalibracji kamer. Konsoleta oświetleniowa obecna w studio steruje wszystkimi parametrami urządzeń, z wyjątkiem panoramy i tiltu - te wartości nadpisuje BlackTrax.”.

Cały system składa się z dedykowanego serwera, zestawu pracujących w podczerwieni specjalnych kamer (lokalizatorów), które w tym przypadku rozmieszczone zostały wokół studia na wysokości 7 metrów od podłogi, w większości wycelowanych w środek sceny. Kamery zasilają diody IR i w ten sposób wysyłają sygnał umożliwiający identyfikację każdego markera. Cały system uzupełniają moduły odpowiedzialne za łączność bezprzewodową.

Mimo dużego doświadczenia w tego typu realizacjach, studio w Madrycie było dużym wyzwaniem. Jak powiedział nam Michał Fiodorow – Kierownik Techniczny z firmy Prolight „założeniem, jakim kierowaliśmy się, żeby system działał poprawnie było takie, że zarówno kamery, jak i urządzenia oświetleniowe muszą zostać unieruchomione. Niestety konstrukcja pomostów technicznych, do których montowaliśmy kamery, jest podwieszona do dachu i przypomina wielką huśtawkę. Dodatkowo, ze względu na plot oświetlenia oraz scenografię, kamery są przytwierdzone do stalowych, zwisających w dół sześciometrowych rur, co wcale nie poprawia ich stabilności. Problem udało się rozwiązać zakazując ruchu na górze podczas trwania programu i nieco obniżając dokładność systemu - do około 3 centymetrów.”

Problem stanowiła też sama scenografia, a dokładnie bardzo duża ilość błyszczących elementów i luster. Odbijały one światło z lokalizatorów, tworząc fałszywe znaczniki. Udało się rozwiązać ten problem poprze dopasowanie czułości kamer i zawężeniu obszaru śledzenia, przez co fałszywe markery odrzucane są jako odbicie.

Mimo, że jest to najlepsze dostępne na rynku rozwiązanie, nie jest to system idealny, ponieważ takie nie istnieją. Praktycznie każde użycie BlackTrax planowane jest według indywidualnych wytycznych. Mimo, że powstały projekt nie jest uniwersalny daje on nowe możliwości, jak np. przesyłanie pozycji markera dalej, za pomocą określonych protokołów sieciowych, do mediaserwera. Od niedawna również możliwość kontroli niektórych rodzajów laserów.

To jednak nie jedyne korzyści z zastosowanie tego systemu. Główną jest przede wszystkim pewność pracy, co najważniejsze przy tego typu realizacjach, szczególnie jeśli transmitowane są one na żywo. Bardzo duże znaczenie ma też oszczędność finansowa. Produkt, który zawsze działa poprawnie nie generuje dodatkowych kosztów, ułatwia pracę całej ekipie.

 

 

Najważniejsze cechy systemu BlackTrax

 • możliwość przyporządkowania dowolnych ruchomych opraw oświetleniowych do uży-wania jako followspot
 • eliminacja błędów ludzkich wynikających ze zmęczenia obsługi reflektorów prowadzących
 • możliwość przyporządkowania dowolnej oprawy do dowolnego obiektu
 • możliwość użycia dowolnej liczby opraw do śledzenia jednego obiektu
 • możliwość łączenia różnych typów opraw oświetleniowych do śledzenia obiektów
 • precyzyjna praca w osiach X Y i Z oraz śledzenie obrotów każdej osi
 • możliwość płynnej zmiany przeznaczenia każdego urządzenia podczas trwania spekta-klu
 • możliwość podłączenia urządzeń multimedialnych - ekrany LED, projektory
 • możliwość śledzenia innych elementów ruchomych - konstrukcje, platformy, sztankiety, scenografia
 • możliwość obsługi dźwięku przestrzennego
 • zarządzanie całym systemem z poziomu dowolnej konsolety oświetleniowej

Powiązane

Strona używa technologii, takich jak pliki cookies do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Chcemy aby prezentowane przez nas treści i reklamy były możliwie najlepiej dopasowane do Twoich preferencji. Jeśli nie blokujesz tych plików, zgadzasz się na ich użycie i zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj - możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmian w ustawieniach przeglądarki oznacza wyrażenie zgody. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Rozumiem