Opera zupełnie „Nova”

 • 2017-12-15
 • realizacje

Opera Nova w Bydgoszczy, mimo swojego „długoletniego stażu” to ciągle jeden z najnowocześniejszych teatrów muzycznych w Polsce oraz jedyna tego typu instytucja w województwie kujawsko-pomorskim. Wybudowany nad brzegiem rzeki Brdy pod koniec lat 60-tych budynek to miejsce, gdzie corocznie odbywa się wiele przedstawień operowych, baletowych, operetek i musicali, które uzupełniają koncerty, widowiska i przedstawienia innych teatrów  goszczące tam co roku podczas Bydgoskim Festiwalu Operowym.

Opera Nova to przede wszystkim dwie sceny – wielka i kameralna, które wymagają stałego unowocześniania i modernizacji. Takie zadanie spełnia pakiet „Modernizacja Opery Nova w Bydgoszczy”, który wdrażany jest obecnie. W ramach tych inwestycji przeprowadzona została m.in. modernizacja sterowania oświetleniem roboczym i obwodami nieregulowanymi oraz wymiana przestarzałego oświetlenia efektowego. Za oba te projekty odpowiadała firma Prolight.

W ramach modernizacji sterowania wprowadzono szereg działań, które miały na celu unowocześnienie obsługi sterowania oświetleniem w przestrzeni widowni, sceny i wokół niej.

Zainstalowano monitory dotykowe w reżyserce i u inspicjenta oraz panele (BPS) z przyciskami na wejściu do orkiestronu i na widownię. Panel w reżyserce pozwala na zapalanie, zgaszenie wszystkich świateł roboczych związanych z całą otoczką sceny (scena, widownia, galerie, zapadnie, itp.). Natomiast panel u inspicjenta, przeznaczony jest głównie dla ludzi pracujących na scenie, żeby przed spektaklem mogli uruchomić światło robocze.

Całością systemu sterowania przyciskami oświetlenia wokół sceny zarządza główna jednostka sterująca Pharos.

Dodatkowo, stary system był sterowany lokalnie z włączników naściennych zwarciowych w każdej strefie. Około 40 sztuk takich włączników włączyliśmy do nowego systemu za pomocą 5 urządzeń IoCore firmy Visual Production.

Kolejnym działaniem jaki podjęto w ramach modernizacji sterowania był montaż dwóch szaf ADB z przełączalnymi kanałami switch/dimmer. Poprzednie szafy to przestarzałe rozwiązanie, sztywne i ograniczone oparte na standardowych stycznikach oraz zabezpieczeniach elektrycznych, gdzie każda awaria wymagała interwencji elektryka. Obecnie zastosowane rozwiązanie to system składający się z wysuwanych modułów, gdzie awaria jednego nie powoduje awarii całego systemu, wystarczy wymienić uszkodzoną szufladę. Dzięki takiemu systemowi, dodatkowo można zmienić w prosty sposób maksymalna moc każdego kanału poprzez zamienienie modułów.

Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest też sterowanie z konsolety wybranymi kanałami.

Bardzo ważnym etapem inwestycji była modernizacja systemu oświetlenia sceny. Sprzęt ponad dwudziestoletni lub głównie wypożyczany zastąpił sprzęt profesjonalny, nowoczesny ale też oszczędny ponieważ oparty na technologii LED.

W ramach tego etapu zakupiono ponad 120 urządzeń oświetleniowych, w tym m.in.:

 

 

 • 24szt. x Robe lighting BMFL Blade,
 • 18szt. x Robe lighting Spiider,
 • 12szt. x Robe lighting Pointe,
 • 6szt. x Robe lighting DL4S,
 • 12szt. x Robe lighting CYC FX 8,
 • 20szt. x ClayPaky B-Eye 20,
 • 5 szt. x ClayPaky Scenius Profile,
 • 24 szt. x Robert Juliat RJ Dalis,
 • 3 szt. x Robert Juliat Manon 1200W,
 • 2 szt. x Robert Juliat Cyrano 2500W

 

 

Jak możemy przeczyć w internetowym wydaniu Gazety Wyborczej, ze wszystkich urządzeń, jakie dostarczono do opery największe wrażenie na Panu Krzysztofie Augustyniak - kierowniku pracowni oświetleniowej zrobiły reflektory Robe BMF Blade, które cechują się przede wszystkim doskonałą, nie mającą konkurencji na rynku jakością światła, dwiema tarczami kolorów, rotacyjna tarcza gobo oraz ramki, którymi można dowolnie sterować i wycinać elementy scenografii.

Dlaczego warto inwestować w modernizację i najnowsze, niezawodne rozwiązania na rynku. Jak zapewnia w kolejnym artykule w internetowym wydaniu Gazety Wyborczej Pan Maciej Figas  „nowy system będzie nie tylko niezawodny, ale da również większe możliwości reżyserom światła. - Najlepsi w branży, których chcielibyśmy zatrudniać w Bydgoszczy mają wysokie wymagania technologiczne. Teraz będziemy mogli im sprostać.”

Powiązane

Strona używa technologii, takich jak pliki cookies do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Chcemy aby prezentowane przez nas treści i reklamy były możliwie najlepiej dopasowane do Twoich preferencji. Jeśli nie blokujesz tych plików, zgadzasz się na ich użycie i zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj - możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmian w ustawieniach przeglądarki oznacza wyrażenie zgody. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Rozumiem