...nowy wymiar technologii

  • 2015-08-28
  • wydarzenia / produkty

Co to jest BLACKTRAX?

Black Trax to nowoczesny i precyzyjny system śledzenia pozycji obiektów w środowisku 3D dedykowany do zastosowań w branży rozrywkowej (spektakle, koncerty, widowiska, studia telewizyjne), zarówno w instalacjach stałych, jak i tymczasowych. Umożliwia detekcję pozycji przy wykorzystaniu 3 lub 6 stopni swobody: współrzędne x, y, z, oraz kąty obrotu wokół tych osi), a następnie wykorzystanie tej informacji do kontroli różnorodnych urządzeń: dźwięku przestrzennego, oświetlenia automatycznego, media serwerów i projekcji video oraz automatycznych kamer, wszystko to w czasie rzeczywistym bez zbędnego opóźnienia.

 

Każdy śledzony obiekt jest wyposażony miniaturowe urządzenie (BTBeacon), zawierające diody podczerwieni, żyroskop oraz akcelerometr oraz malutki transmiter bezprzewodowy. Detektory pozycji to specjalizowane kamery pracujące w podczerwieni (BTCamera). Obszar detekcji to kula o średnicy około 50m, a częstotliwość próbkowania 100Hz. Jednoczesna praca w paśmie radiowym przy wykorzystaniu detekcji za pomocą akcerometru oraz żyroskopu (IMU) wraz z detekcją optyczną daje wyjątkowo wysoką precyzję oraz pewność działania (układ ze stałą redundancją). Śledzenie jest możliwe w całkowitej ciemności, pełnym naświetleniu, a nawet w warunkach plenerowych i oświetleniu słonecznym, niezależnie od warunków atmosferycznych.

Kamery wykorzystywane do detekcji położenia to profesjonalne kamery typu „motion capture„ pracujące w podczerwieni, stworzone z myślą o zastosowaniach scenicznych. Dzięki zastosowaniu diod LED podczerwieni oraz tego typu detektorów znaczniki nie są widoczne dla widzów oraz kamer rejestrujących widowisko.

 

Parametry pozycji każdego śledzonego obiektu wysyłane są następnie do kontrolera pozycji (BTController), a następnie do serwera (BT Server), który nadzoruje pracę systemu oraz przesyła sygnał do urządzeń wykonawczych.

Wykorzystując system Black Trax możemy śledzić pozycję różnorodnych obiektów, nie tylko osób np. aktorów, akrobatów, ale również ruchomych elementów scenograficznych, a uzyskaną informację wykorzystać np. do stałego oświetlania wybranego obiektu, projekcji cyfrowej na obiekcie 3D, dopasowanej do kształtu i pozycji, dynamicznie zmieniającą się w zależności od kąta obrotu. Zastosowania są nieograniczone, zależne jedynie od wyobraźni twórcy.

 

Standardowy system składa się z:

jednostki centralnej BTServer z oprogramowaniem

kontrolera BTController

znaczników BTBeacons - 4 szt. umożliwiając śledzenie 4 obiektów jednocześnie

stacji dokującej BTDocking Station

kamer BTCamera - 6 szt.

 

Black Trax zawsze dostarczany jest jako kompletny i działający system dopasowany do zastosowania. Jednakże niezbędny jest precyzyjny dobór liczby poszczególnych komponentów, sposobu ich zamocowania oraz kalibracji. Producent firma CAST Software zapewnia prawidłowy dobór systemu oraz uruchomienie poprzez autoryzowanych przedstawicieli (BTE - Black Trax Expert). Na terenie polski ekspertem Black Trax jest firma Prolight Sp. z o. o.

Strona używa technologii, takich jak pliki cookies do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Chcemy aby prezentowane przez nas treści i reklamy były możliwie najlepiej dopasowane do Twoich preferencji. Jeśli nie blokujesz tych plików, zgadzasz się na ich użycie i zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj - możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmian w ustawieniach przeglądarki oznacza wyrażenie zgody. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Rozumiem