Jeśli pod nogami wyrasta Wam bawełna, gracie w cymbergaja motkiem wełny, a zza ściany dobiega krzyk znajomych przerażonych eksplozją turbiny napędowej - to znak, że jesteście w zabytkowej, zrewitalizowanej Kotłowni Białej Fabryki Ludwika Geyera w Łodzi. Interaktywne Muzeum, najnowsza część Centralnego Muzeum Włókiennictwa, jest już dostępna dla zwiedzających.
Na parterze budynku dawnej Kotłowni dominują funkcje poznawcze. Gości w budynku wita sam Ludwik Geyer (wcielił się w niego Włodzimierz Twardowski, ceniony aktor Teatru "Pinokio"), a miewa on swe humory. Na parterze poznać można maszynę przygotowującą tkaninę żakardową, maszynę parową, stuletni selfaktor. Wszystko wsparte wizualizacjami i filmami. Rozmieszczone w budynku "info-kioski" - dużych rozmiarów ekrany dotykowe, pozwalają zagłębić się w szczegóły działania konkretnej maszyny.
Dzięki multimediom można poznać tajniki tkaniny, obejrzeć cenne eksponaty ze zbiorów Centralnego Muzeum Włókiennictwa, a także zajrzeć na przykład do pracowni konserwacji tkaniny, która nie jest na co dzień dostępna zwiedzającym.
Piętro Kotłowni pełni rolę sali zabaw. Można tam uczestniczyć (nie tylko wysłuchać) opowieści o tym jak powstaje bawełna, a z niej - tkanina. I to od momentu wyrastania z ziemi.
Za realizację ekspozycji odpowiedzialne było konsorcjum Prolight Sp. z o.o. i Aduma S.A.