Luc Lafortune

  • 2016-04-27
  • wydarzenia / produkty

„Świecące Gwiazdy” to międzynarodowy cykl konferencji organizowanych przez włoskiego producenta lamp, firmę Clay Paky. W 2013 roku, dzięki zaangażowaniu w projekt polskiego dystrybutora – firmy Prolight, w warszawskim Teatrze Capitol odbyła się pierwsza polska konferencja z tego cyklu, w której udział wziął jeden z najsłynniejszych projektantów oświetlenia – Patrick Woodroffe. Niemal dokładnie trzy lata później, 18 kwietnia 2016 roku, w tym samym miejscu można było spotkać się z lighting designerem legendarnego Cirque du Soleil – Lukiem Lafortune, i najnowszymi rozwiązaniami oświetleniowymi i multimedialnymi.

Foyer warszawskiego Teatru Capitol w dniu konferencji zaczęli wypełniać specjaliści od oświetlenia, fachowcy pracujący w przestrzeni teatru oraz sympatycy sztuk wizualnych – przybyli tu na długo przed rozpoczęciem spotkania. Kilka minut po godzinie 10:30 na scenie pojawił się Massimo Bolandrina, menedżer do spraw sprzedaży w firmie Clay Paky.

Na tegorocznych targach Prolight + Sound włoski producent zaprezentował cały szereg nowych rozwiązań oświetleniowych, więc spotkanie w Capitolu stało się świetną okazją do pierwszego spotkania z tymi produktami. Jednym z nich jest pracująca już od jakiegoś czasu na rynku oświetleniowym oprawa Scenius, zaprezentowana tym razem w wariancie profile.

W pierwszej części konferencji kanadyjski lighting designer opowiadał o początkach pracy z Cirque du Soleil oraz przygotowaniach do widowiska „Ka”. Ze względu na fakt, że jest to produkcja niekonwencjonalna, niedająca się w prosty sposób przyporządkować do jednego tylko rodzaju widowiska, również wykorzystywane przez projektanta rozwiązania oświetleniowe były wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. W trakcie tej części prezentacji poruszone zostały zagadnienia związane nie tylko z samym sprzętem oświetleniowym, ale także ze scenografią, mechaniką i przygotowaniem całego teatru na potrzeby konkretnej produkcji.

Po przerwie obiadowej rozpoczęła się druga część konferencji, którą znów zainaugurowała prezentacja produktowa. Została ona zrealizowana w dosyć niekonwencjonalnej formie. Na scenie pojawili się tancerze, z udziałem których zostały zaprezentowane możliwości integracji media serwera d3 oraz systemu śledzenia ruchu BlackTrax firmy Cast Software. Para tancerzy wystąpiła w towarzystwie oświetlenia, projekcji i materiałów prezentowanych na ścianie wideo LED. Po prezentacji zrealizowanej z udziałem tancerzy na scenę wkroczyli specjaliści z firmy Prolight, aby w szczegółach zapoznać gości konferencji z rozwiązaniami dostępnymi w media serwerze, funkcjonalnością systemu śledzenia oraz możliwościami integracji tych systemów. Zaprezentowane zostały także realizacje, w powstawaniu których uczestniczyły omawiane produkty.

Po zakończeniu części drugiej na scenie znów pojawił się Luc Lafortune, aby tym razem opowiedzieć o przygotowaniach i realizacji drugiego spośród kilkunastu spektakli Cirque du Soleil. „O” to zupełnie odmienna produkcja niż zaprezentowany w pierwszej części spektakl „Ka”. Jego wyjątkowość polegała przede wszystkim na tym, że areną spektaklu był wielki basen, w którym również działa się akcja sceniczna. Jego wykorzystanie wymusiło zastosowanie specjalnie dobranych i zabezpieczonych lamp, pozwalających grać również wodą – nie tylko jako elementem scenograficznym, ale także w roli kolejnego aktora.

W tej części Luc Lafortune położył nacisk nie tylko na kulisy techniczne związane z przygotowaniem spektaklu „O”, ale także na praktyczne elementy codziennej pracy lighting designera. Kanadyjski projektant opowiadał o poszukiwaniu inspiracji w malarstwie, rzeźbie, architekturze, o przenoszeniu zjawisk natury, elementów architektury czy infrastruktury miasta na grunt oświetlenia spektakli, a także opracowywaniu nowych rozwiązań oświetleniowych, pozwalających uzyskać określone efekty, niedostępne za pomocą standardowych lamp. W trakcie prezentacji wybrzmiewał jeszcze jeden bardzo istotny aspekt pracy przy produkcji, jakim jest współpraca z innymi członkami ekipy tworzącej widowisko i psychologiczny aspekt całych przygotowań. Kanadyjczyk zwrócił tutaj uwagę na umiejętność pracy z reżyserem, aktorami i scenografami, bazując na własnych doświadczeniach zdobytych przy realizacji kilkuset różnych produkcji.

Ostatnią częścią spotkania był panel dyskusyjny, w trakcie którego goście konferencji mieli możliwość pytać o najdrobniejsze szczegóły zarówno realizacji poszczególnych spektakli, jak i o doświadczenia i wskazówki związane z pracą lighting designera, doborem sprzętu czy przygotowywaniem projektów.

Kolejna edycja „Świecących Gwiazd”, goszcząca Luca Lafortune, była z całą pewnością spotkaniem niezwykle inspirującym – i to właśnie słowo „inspiracja” wybrzmiewało w trakcie prezentacji wygłoszonych przez Luca Lafortune najczęściej. Kanadyjski projektant w swoich prezentacjach zwracał dużo większą uwagę na praktyczne rozwiązania i wyjątkowe pomysły realizowane dzięki współpracy, niż wskazywał na konkretne urządzenia oświetleniowe. Niezależnie od tego, czy pracujemy w wielkim audytorium Cirque du Soleil znajdującym się w jednym z hoteli w Las Vegas, czy w małym teatrze – duża część tych wskazówek jest uniwersalna i może być wykorzystana niezależnie od miejsca i przygotowywanej produkcji.

Wyrazy uznania za świetnie przygotowaną konferencję należą się także organizatorom wydarzenia, a więc firmie Prolight i producentowi opraw – marce Clay Paky, za sprawą której, miejmy nadzieję, nasz kraj odwiedzi jeszcze wiele „Świecących Gwiazd”.

 

tekst

Łukasz Kornafel

Muzyka i Technologia

Powiązane

Strona używa technologii, takich jak pliki cookies do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Chcemy aby prezentowane przez nas treści i reklamy były możliwie najlepiej dopasowane do Twoich preferencji. Jeśli nie blokujesz tych plików, zgadzasz się na ich użycie i zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj - możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmian w ustawieniach przeglądarki oznacza wyrażenie zgody. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Rozumiem