Luc Lafortune w Polsce

  • 2016-02-15
  • wydarzenia

Za każdym koncertem i programem telewizyjnym, które oglądamy, za każdą grą świateł na scenie teatru, która wprawia nas w zachwyt, za efektami mistrzowskiego oświetlenia architektury miejskiej lub przestrzeni publicznej stoi zawsze zastosowanie zaawansowanych technologii.

Nie wszystkie jednak pokazy są w stanie emocjonować nas wa równym stopniu: niektóre są wspaniałe i ekscytujące, inne nudne i monotonne.

Kto jest odpowiedzialny za tę różnicę? Lighting designer, artysta, wykorzystujący światło jako narzędzie twórcze, za pomocą którego interpretuje rytm muzyki lub atmosferę sztuki teatralnej. Dla lighting designera projektory są tym, czym pędzle dla malarza, a jego dziełem, jego sztuką jest kształtowanie światła, dostosowywanie go do potrzeb różnorodnych spektakli.

Luc Lafortune jest powszechnie uważany za jednego z najbardziej kreatywnych i nowatorskich projektantów oświetlenia ostatniego trzydziestolecia. Jego podejście do projektowania oświetlenia charakteryzuje się treściami tak bardzo artystycznymi, że można by je zdefiniować jako „poetyckie”. Znajdują one inspirację w uważnej analizie filologicznej spektaklu, aby następnie połączyć się ze skrupulatnym poszukiwaniem kolorów i nastrojów.

18 kwietnia 2016 roku Luc Lafortune będzie naszym gościem w Warszawie na konferencji z cyklu "Świecące Gwiazdy" (www.swiecace-gwiazdy.com). Sztuka i Poezja w oświetleniu scenograficznym - to temat przwodni całego dnia z twórcą oświtlenia nierozerwalnie złączonego z legendarnym Cirque Du Solei...

Luc Lafortune pracuje z Cirque du Soleil już od 1984 roku, kiedy „Cirque” stawiał swoje pierwsze kroki. Wniósł istotny wkład w stworzenie mitu „Cirque”, pracując przy wielu produkcjach, które zyskały międzynarodową sławę. W zbiorowej wyobraźni Cirque du Soleil ma swój niepowtarzalny styl i wiele tego uroku przypisywane jest właśnie pracy Luca LaFortune, który potrafił przenieść najnowocześniejsze systemy oświetleniowe do najbardziej antycznej formy spektaklu, cyrkowej i ulicznej, czyniąc ją spektakularną dzięki kolorom, rytmom i nastrojom, przy zachowaniu w całości koncepcji poetyckiej.

Twórczość Luca Lafortune to nie tylko „Cirque”, ale również wiele projektów teatralnych, występów gościnnych, wielkich pokazów, gdzie jego realizacje wyróżniają się zawsze kreatywnością i oryginalnością. Chociaż za swoje zasługi artystyczne został uhonorowany ważnymi międzynarodowymi nagrodami, Luc LaFortune to wciąż prosty i otwarty człowiek, który uwielbia dzielić się swoimi doświadczeniami artystyczno-technicznymi i nie wystrzega się porównań z innymi profesjonalistami z branży.

Podczas konferencji „Sztuka i poezja w oświetleniu scenograficznym”, sponsorowanej przez Clay Paky, Luc Lafortune poprowadzi nas przez swoje najważniejsze projekty. Oczywiście rozpocznie od swoich doświadczeń z „Cirque”, które pozwoliły mu wykorzystać sztukę w praktyce, a także nieustanne eksperymentować z nowymi rozwiązaniami technicznymi. Odkryjemy wspólnie jego podejście do projektu, analizę treści, poszukiwanie źródeł inspiracji choreograficznych i ikonograficznych, na których bazuje techniczna praca lighting designera.

Nie zabraknie intrygujących sekretów zakulisowych, które dają tyle emocji przy powstawaniu każdego spektaklu. Wystąpienie Luca to nie tylko ciekawe wydarzenie dla publiczności, ale również cenna i niepowtarzalna możliwość dokształcenia się zawodowego dla wszystkich osób z branży.

"Konferencja z cyklu "Świecące Gwiazdy" będzie niezapomnianym przeżyciem, podczas którego dowiemy się, w jak niezwykły sposób poezja i technologia mogą się łączyć tworząc spektakl o magicznym uroku. Luc Lafortune potrafi posługiwać się światłem z umiejętnościami żonglera i zawsze nadaje swoim pracom bardzo indywidualny styl. Jesteśmy dumni z bycia stale u boku Luca Lafortune, który wybrał właśnie projektory Clay Paky już przy pierwszych pracach z Cirque du Solei i od tamtej pory z zaufaniem wykorzystuje je jako podstawowe narzędzie w procesie tworzenia swoich dzieł.”.

Pio Nahum - Dyrektor Handlowy Clay Paky


Strona wydarzenia: www.swiecace-gwiazdy.com

Rejestracja: luc.lightschool.pl

Strona Luc'a: www.luclafortune.com

Powiązane

Strona używa technologii, takich jak pliki cookies do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Chcemy aby prezentowane przez nas treści i reklamy były możliwie najlepiej dopasowane do Twoich preferencji. Jeśli nie blokujesz tych plików, zgadzasz się na ich użycie i zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj - możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmian w ustawieniach przeglądarki oznacza wyrażenie zgody. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Rozumiem